Czy zdarzyło się wylać do toalety zupę razem z warzywami i fragmentami porcji rosołowej? A może wylanie do odpływu zlewu patelni pełnej tłuszczu z patelni to regularna praktyka w twojej kuchni? Jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania artykułu na temat dobrych praktyk w eksploatowaniu domowego systemu kanalizacyjnego.
Rury kanalizacyjne w twoim domu, to nie czarna dziura! Zdecydowanie nie wciągną wszystkiego. Złe praktyki w eksploatacji kanalizacji mogą prowadzić do poważnych awarii, które są nie tylko kosztowne, ale również szkodliwe dla środowiska. Oto kilka najczęstszych błędów i sposoby ich unikania:
1. Co zrobić z tłuszczem z patelni? – Zamiast wylewać tłuszcz bezpośrednio do zlewu, co może prowadzić do zatkania rur, lepiej jest zebrać go do słoika lub plastikowego kanisterka po płynie do spryskiwaczy/chłodnic. Następnie należy szczelnie zamknąć pojemnik i oznaczyć go jako zawierający tłuszcz roślinny/zwierzęcy, a gdy się zapełni wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady. To proste działanie może znacznie zmniejszyć ryzyko zatorów i ułatwić recykling w zakładzie przetwórstwa odpadów
2. Do czego służą sitka do zlewów? Użycie sitka w odpływie zlewu to prosty, ale skuteczny sposób na zapobieganie przedostawaniu się dużych odpadów do kanalizacji. Obecnie prawie wszystkie konstrukcie zlewów kuchennych posiadają takie funkcjonalności w standardzie. Należy pamiętać, aby je stosować i utrzymywać w czystości. Po zmyciu naczyń należy wyrzucić nagromadzone tam resztki jedzenia do odpowiedniego kosza na śmieci. Przy okazji, można umyć samo sitko płynem do mycia naczyń i opłukać pod ciepłą wodą. Dzięki temu unikniemy konieczności częstego udrażniania rur, polepszymy przepływ wody i unikniemy nieprzyjemnych zapachów ze zlewu.
3. Co zrobić gdy woda ze zlewu spływa bardzo wolno? Regularne eksploatacyjne czyszczenie kanalizacji przy pomocy przepychaczki jest kluczowe dla utrzymania jej sprawności. Procedura ta jest prosta i można ją wykonać samodzielnie, co pozwala na uniknięcie kosztów związanych z wezwaniem fachowca. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu jak samodzielnie udrożnić odpływy przy pomocy przpychaczki. Taka procedura sprawi również, iż ścieki będą spływały dużo szybciej a wir nad odpływem nabierze mocy cyklonu.
4. Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z rur? – Nieprzyjemne zapachy z rur w kuchni mogą być wyjątkowo uciążliwe, szczególnie dla osób o wyczulonym węchu tzw. psycho-nosie. Sprawdźcie sposób Sani-Motel na kwieciście pachnące odpływy. Wystarczy przed pójściem spać umieścić na kratce odpływu kostkę do zmywarki i zasypać solą – tak, tak – również tą do zmywarki. Następnie tak przygotowaną piramidę należy powoli zalewać wrzątkiem, aż do całkowitego rozpuszczenia. Z naszego doświadczenia wynika, że pełny czajnik wrzącej wody powinien rozpuścić kostkę do zmywarki. Procedura ta pozwala na odświeżenie syfonu, co skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy. Proces jest jeszcze skuteczniejszy, jeśli poprzedzić ją eksploatacyjnym czyszczeniem przy pomocy przepychaczki opisanej w punkcie 3.
5. Jak automatycznie i regularnie odświeżać kanalizację? – Jeśli nie lubisz wyziewów z kanałów i zastanawiasz się nad zakupem zmywarki, to mamy dla Ciebie dodatkowy argument! Regularne przepłukiwanie rur przy pomocy roztworu ciepłej wody ze zmywarki, wymieszaną z kostką do zmywarki, to doskonały sposób na utrzymanie drożności kanalizacji i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Ciepła woda pomaga rozpuścić tłuszcze i przegnać do kolektora inne resztki, które mogą gromadzić się w rurach w sposób automatyczny. Za każdym razem gdy uruchomisz ulubiony program w swojej zmywarce.
6. Czego nie wrzucać do toalety? – Do toalety należy wrzucać tylko i wyłącznie odpady biologiczne. Najlepiej takie, które wcześniej przebyły długą drogę przez nasz organizm. Wszystko inne, w tym przedmioty, które mogą wydawać się nieszkodliwe, jak ręczniki papierowe, płatki kosmetyczne, chusteczki nawilżające, jak również patyczki do uszu, podpaski, pieluchy jednorazowe najprawdopodobniej prędzej czy później spowodują poważne zatory i konieczność wezwania profesjonalnej firmy
7. Odpady budowlane – Po remoncie należy przypilnować budowlańców i zadbać o to, aby żadne odpady, takie jak popłuczyny z wiader i korytek, nie zostały zlane do kanalizacji. Mogą one zawierać min. resztki klejów, gipsów, cementów, farb, które z czasem zwiążą i zablokują przepływ w rurach, co może skutkować koniecznością kosztownej naprawy. W takim przypadku nie ma przebacz – konieczny jest demontaż i wymiana odcinków rurociągu na nowe.
Pamiętaj, że odpowiednie użytkowanie kanalizacji to nie tylko kwestia komfortu, ale również odpowiedzialności za nasze wspólne środowisko. Niezależnie czy mieszkasz w domu, w bloku, dysponujesz szambem czy przyłączem do kanalizacji miejskiej – dbanie o to, aby nie zanieczyszczać i nie uszkadzać systemu kanalizacyjnego, to ważny element dbałości o naszą planetę i własną kieszeń. W przypadku poważnych awarii, warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów – takich jak Sani-Motel 🙂